ecoCzłonkowie Klasy Akademickiej Wydziału Chemii UAM wdrażają projekt:
„Ekosprzątanie bez tajemnic – domowe kosmetyki i środki czystości DIY”.

Projekt ten skupia się na tworzeniu domowych środków czystości typu DIY , przy użyciu naturalnych składników. Celem jest nie tylko stworzenie efektywnych środków do sprzątania, ale także analiza ich wpływu na środowisko oraz ekonomiczne porównanie z produktami dostępnymi w sklepach. Inicjatywa ta ma być zakończona wydaniem broszury pt. "Domowe Kosmetyki i Środki Czyszczące DIY".


Założenia projektu:
Projekt "Chemia w Domu" to innowacyjna inicjatywa, która powstała z inicjatywy opiekunów naukowych Klas Akademickich Wydziału Chemii UAM. Uczestnicy projektu postanowili skupić się na poszukiwaniu alternatywnych, ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań w dziedzinie środków czystości do domu. Zamiast sięgać po produkty dostępne w sklepach, uczniowie postanowili stworzyć swoje własne preparaty, korzystając z naturalnych składników.
Etap realizacji:
W ramach projektu, studenci skupili się na opracowaniu receptur domowych środków czystości, które można łatwo przygotować w warunkach domowych. Doświadczenia obejmują różnorodne obszary, od detergentów po kosmetyki. Uczestnicy projektu starają się również uwzględnić różnorodność potrzeb i oczekiwań użytkowników.
Analiza skuteczności:
Po przygotowaniu domowych środków czystości, uczniowie przystąpili do testowania ich skuteczności w porównaniu z komercyjnymi produktami dostępnymi na rynku. Analizują, czy domowe preparaty są równie skuteczne, a może nawet bardziej, przy jednoczesnym braku negatywnego wpływu na środowisko.
Wymiary ekonomiczne i ekologiczne:
W ramach projektu, uczniowie dokonują również analizy ekonomicznej i ekologicznej przygotowywanych środków czystości. Chcą zrozumieć, czy samodzielne przygotowanie środków do sprzątania w domu może być zarówno korzystne dla portfela, jak i dla planety. Wartość ekonomiczna, ilość odpadów generowanych przez te produkty oraz zużycie energii są monitorowane i analizowane.
Wydanie broszury:
Zakończenie projektu planowane jest na koniec lutego, a efektem końcowym będzie wydanie broszury pt. "Domowe Kosmetyki i Środki Czyszczące DIY". Broszura ta będzie zawierać przepisy na przygotowanie domowych środków czystości DIY, będzie również posiadać autorską okładkę wykonaną przez jedną z uczestniczek projektu.
Projekt został zgłoszony do Akademii Uczniowskiej organizowanej przez Wydział Chemii UAM oraz zostanie zaprezentowany w naszej szkole podczas Święta Nauki.
Projekt "Chemia w Domu" to inspirujący przykład, jak nauka i praktyka mogą iść ramię w ramię w poszukiwaniu zrównoważonych rozwiązań dla naszych domów i planety.