328726840 1407367166468794 1216764328106097258 n28.02.2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nauczycielki języka polskiego przygotowały dla uczniów wiele ciekawych wyzwań. Zadania miały na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzebę dbałości o poprawność języka ojczystego i troski o jego rozwój.
Aby podkreślić znaczenie tego święta, uczniowie przygotowali ciekawe plakaty przedstawiające sylwetki znanych pisarzy. Projektowali logo MDJO, redagowali poradnik ?Jak dbać o piękno ojczystej mowy??. Ponadto graficznie opracowali zasady pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Przygotowali też wykaz najpiękniejszych i najtrudniejszych słów oraz wykonali ilustrowane słowniczki gwary poznańskiej. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie kaligraficznym i ortograficznym.


Wszystkie prace uczniowskie zostały wyeksponowane na korytarzach szkolnych oraz na gazetkach tematycznych, które mogliśmy podziwiać w czasie przerw. Ponadto reprezentacje klas wzięły udział w ?Podchodach językowych?, a pozostali sprawdzali swoje umiejętności, rozwiązując krzyżówki, rebusy, szyfry i kalambury. Czas między lekcjami umilały nam dźwięki utworów poetyckich śpiewanych przez znanych polskich artystów.
Cieszy nas fakt, że również młodsi uczniowie włączyli się w obchody święta. Z tej okazji niektórzy z nich ubrali się w barwy narodowe i rozwiązywali łamigłówki językowe oraz sprawdzali znajomość zasad ortograficznych. Na uwagę zasługuje fakt, że w opracowanie zadań zaangażowała się też nasza koleżanka z Ukrainy.
Dzień Języka Ojczystego obchodzony w naszej szkole z pewnością zapadnie w pamięci wielu z nas. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w prace nad projektem z okazji święta naszego pięknego języka, którego wartość podkreślał między innymi Franciszek Dmochowski w apelu do każdego z nas:
?A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.
Nie znać języka swego ? hańbą oczywistą?